Жаналықтар

Жанжалға ұшыраған елдерде білім сапасын арттыруды қолдау үшін көп елдік жобаны ірі халықаралық қаржыландыру

НУ ғылыми қызметкерлері, профессор Наурин Дуррани (Жоғары білім беру мектебі) және доктор Хелен Тибо (Гуманитарлық және әлеуметтік ғылымдар мектебі) үш халықаралық университеттермен ынтымақтастықта  және беделді әрі өте ықпалды грантты жеңіп алды. Бұл жобаны Global Challenge Research Fund (Жаһандық проблемаларды зерттеу қоры) (GCRF) қаржыландырады және uk Research and Innovation (UKTI) береді.

"PEER Network" деп аталатын жоба төрт университет (Ольстер, Кейптаун, Назарбаев және Сассекс) басқаратын үш жылдық бастаманы білдіреді, ол жанжалға ұшыраған елдердегі білім беруді саяси талдаудың сапасын жақсартуға бағытталған. PEER Network-тің негізгі мақсаты – ұлттық, өңірлік және жаһандық деңгейдегі саясаткерлер мен мамандарға жанжал мен дағдарысқа қатысты балаларға пайдалы білім беру туралы әлеуметтік тұрғыда әділ шешімдер қабылдауға көмектесетін білім берудің саяси-экономикалық талдауына (PEA) сыни негізделген және жергілікті жағдайлардың негізіндегі тәсілді әзірлеу. Жоба профессор Дурранидің білім беру, жанжал және әлеуметтік келісім арасындағы байланыс туралы алдыңғы зерттеуіне негізделген.

Доктор Тибо профессор Дурранимен ынтымақтастықта бүкіл Орталық Азия бойынша білім беру сараптамаларының өңірлік саяси-экономикалық талдау орталығын (PEA) әзірлеуге басшылық жасайтын болады. Профессор Дуррани мен Доктор Тибо Орталық Азиядағы PEA саласында іске қосылған ғылыми зерттеулерді талдайды және табысты PEA зерттеу топтарының тәлімгерлері болады. Екі тарап та Орталық Азиядағы PEA саласындағы жұмысқа кіріскен ғылыми зерттеулерге негізделген қорытынды баяндама дайындайды және жанжалға ұшыраған елдерде балалар мен жастардың мүддесі үшін PEA саласындағы жаһандық тәжірибенің өзгеруіне әсер ету үшін алынған нәтижелерді Орталық Азия елдері бойынша және жаһандық деңгейде таратады.

Профессор Дуррани: "бұл жоба білім беру саласындағы ғылыми зерттеушілер, белсенділер, саясаткерлер мен азаматтық қоғам ұйымдары үшін орталық болады, олар Орталық Азия елдеріндегі білім беру жүйесінің әлеуметтік әділеттілікке және бейбіт қарым-қатынас орнатуға ықпал етуін қамтамасыз етудің инновациялық және жергілікті деңгейде негізделген тәсілдерін әзірлеу үшін өз тәжірибелері мен білімдерін дамытып, бөлісетін болады", - деп мәлімдеді.