Айнур Альмухамедова

Specializations:
Higher education

Білімі

Білім беру саласындағы PhD (2018ж.)

Назарбаев Университетінің Жоғары білім беру мектебі, Астана, Қазақстан

«Қазақстанның университеттерінде мектептердің дарынды түлектерінің бейімделуі. Ерекшеліктері, факторлары, салдары».

Ғылыми жетекшілері: Даниэль Эрнандес Торрано (НУ ЖББМ, негізгі жетекші); Джейсон Спаркс (НУ ЖББМ, бірлескен жетекші); Мэттью Дж. Хартли (Пенсильвания университеті, сыртқы жетекші)

Жоғары білім берудегі көшбасшылық саласының ғылым магистрі

Назарбаев Университетінің Жоғары білім беру мектебі, Астана, Қазақстан

Ағылшын тілін оқыту бакалавры (үздік)

Жамбыл педагогикалық институты, Тараз қ., Қазақстан

Тақырыптық бағыттар:

Жоғары білім беру

Мектептегі білім беру

Зерттеу тақырыпшалары:

Дарынды балаларды оқыту, жоғары білім берудегі гендерлік мәселелер, басшылықтағы әйелдер, студенттерді ұстап қалу

Жарияланымдар:

• Kuzhabekova, A., Janenova, S., Almukhambetova, A. (2017). Analysing the experiences of female leaders in civil service in Kazakhstan: trapped between economic pressure to earn and traditional family role expectations, International Journal of Public Administration.
  • Kuzhabekova, A., Soltanbek, A., Almukhambetova, A. (2017). Educational Flagships as Brokers in International Policy Transfer: Learning from the Experience of Kazakhstan. European Education.
  • Кужабекова, А., Джаненова, С., Альмухамбетова, А. (2016). Почему казахстанские женщины недостаточно представлены на руководящих должностях на государственной службе? UN Women Kazakhstan.
  • Kuzhabekova, A., Almukhambetova, A. (2016). Female academic leadership in post-Soviet context: Finding work-life balance while negotiating multiple sets of gender role expectations, Special issue of European Education Research Journal.

CONFERENCE AND WORKSHOP PRESENTATIONS

• Hernandez-Torrano D., Tursunbayeva X., Almukhambetova A. Teachers’ conceptions about giftedness in Kazakhstan. KERA conference, 2017, Astana, Kazakhstan.
  • Almukhambetova A. Kuzhabekova A. (2016) Exploring the experiences of female leaders in higher education in Kazakhstan and Kyrgyzstan. Annual meeting of the Comparative and International Education Society, Vancouver, Canada.
  • Kuzhabekova, A., Janenova, S., Almukhambetova, A (2016). Exploring the Experiences of Female Leaders in Civil Service in Kazakhstan: Trapped between Economic Pressure to Earn and Traditional Family Role Expectation, Final Public Research Dissemination Seminar organized by the Norwegian Institute of International Affairs, Oslo, Norway, June 16-18.
  • Kuzhabekova, A., Janenova, S. and Almukhambetova, A. (2016). Exploring the Experiences of Female Leaders in Civil Service in Kazakhstan: Trapped between Economic Pressure to Earn and Traditional Family Role Expectations, Annual Meeting of the Central Eurasian Studies Society, 2-4 June, Kazan, Russia
  • Kuzhabekova, A., Janenova, S., Almukhambetova, A. (2016), Exploring the Experiences of Female Leaders in Civil Service in Kazakhstan: Trapped between Economic Pressure to Earn and Traditional Family Role Expectation, Research Communication Round Table on Women Leaders in Civil Service organized by the Nazarbayev University, Astana, Kazakhstan, April 28th.
  • Kuzhabekova, A., Mukhametzhanova, A., Almukhambetova, A., Soltanbekova, A. (2015) Can flagships lead KZ educational system to the desired transformation? Annual Meeting of the Comparative and International Education Society, March 2015, Washington, DC., USA.
  • Almukhambetova, A. (2014) Gifted students’ perceptions on how their school experience relates academic performance at Nazarbayev University”. Nazarbayev University Research Week

SCHOLARSHIPS AND GRANTS

• Research Grant from the Norwegian Institute of International Affairs (NUPI) (member of research team)
  • “An analysis of the experience of female leaders in civil service in Kazakhstan with a special focus on educational sector” Travel Grant to the New Scholars Dissertation Workshop at Annual Conference of Comparative and International Education Society (CIES), 2015