Ішкі әлеуметтік-экономикалық жаһандану жағдайында Қазақстан Республикасының білім және ғылым дамуындағы стратегиялық фактор ретінде

Мәртебесі: аяқталды, 2014 – 2016

Ғылыми топ

Назарбаев Университетінің Жоғары білім беру мектебі

Аида Сагинтаева (бірлескен жоба менеджері)
Кадиша Даирова (бірлескен жоба менеджері)
Мадина Кишкентаева
Адиль Аширбеков
Закир Жумакулов

Жоғары білім беру мектебі, Пенсильвания университеті

Лаура Перна (с бірлескен жоба менеджері)
Брайан Гопал
Ката Оросз

Жобаның қысқаша мазмұны

Зерттеу 2011-2013 жылдар аралығында Жоғары білім мектебінің, Назарбаев Университетінің және Пенсильвания Университетінің стратегиялық әріптесі Жоғары білім беру мектебінің бірлескен жобасы болып табылады. Зерттеу адам капиталының дамуы үшін мемлекет тарапынан қаржыландырылатын студенттердің халықаралық ұтқырлық бағдарламасының рөлін түсінуге бағытталған, яғни Қазақстан Республикасы Үкіметінің «Болашақ» бағдарламасы. Бағдарламаның екінші компоненті бүкіл әлемде үкімет қаржыландыратын халықаралық студенттік ұтқырлық бағдарламасының сипаттамаларын түсінуге бағытталған. Біз жиналған деректерді бағдарламалардың типологиясын құрастыру үшін, кейіннен кросс-ұлттық салыстырмалы зерттеуді жүргізу тетігін құру үшін қолдандық. Жоба бойынша қосымша ақпаратты осы сілтемеден алуға болады link.

Жарияланымдар

Сагинтаева, А., Куракбаев, К. (2012) Жоғары білім берудің әлемдік рейтингінің жоғары білім менеджментіне және Қазақстанда қабылданған шараларға әсері. Жоғары білім сапасын бағалау, 6. №2. 47-57.

Аширбеков, А., Жумакулов, З. (2012). Жоғары білім беруді интернационалдандыру стратегиясында маркетинг мәселесі бойынша. «Қазіргі әлемдегі гуманитарлық білім: қиындықтар мен перспективалар» атты халықаралық конференция материалдары. 387 – 390.

Сагинтаева А., Куракбаев, К. (2013). Орталық Азиядағы жоғары білім беруді интернационалдандыру: Қазақстан жағдайында. В Стиасни, М. и Гор, М. (2013). «Әлемдік деңгейде: халықаралық білім беру үрдістері мен қозғаушы күштері. Эмеральд: Бинглей, Ұлыбритания. 17-27.

Даирова, К., Жумакулов, З., Аширбеков, А. (2013). Студенттік ұтқырлықты мемлекеттік қолдау: «Болашақ» халықаралық стипендиалық іс. Жоғары білім берудің еуразиялық көшбасшылары форумының материалдары. 92-101.

Сагинтаева, А., Аширбеков, А. (2013). Жоғары білімнің интернационализациясы: ұлттық және институционалдық тәсілдер. Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының есептері. 5. 05-110.

Аширбеков, А., Жумакулов, З., Лисняк, С (2013). Қазақстандық студенттердің халықаралық стипендия бағдарламаларына қатысу факторларын анықтау. Білім беру ғылымдарының журналы, 40(3). 36-45.

Перна Л., Оросз К., Гопал Б., Кишкентаева М., Жумакулов З., Аширбеков А. (2014). Адами капиталды дамытуды қолдау: жоғары білім саласындағы халықаралық стипендиялық бағдарламалар типологиясы. Білім беру саласындағы зерттеулер, 43, 63-73.

Перна Л., Оросз К., Кишкентаева М., Жумакулов З., Аширбеков А. (2015). Халықаралық студенттік ұтқырлық бағдарламаларына қатысуды әсер ететін бағдарламалық және контекстік факторларды түсіну. Жоғарғы білім, 69, 173-188.