Профессор Дүйшон Шаматовтың тиімді оқыту стратегиялары

2019 жылы 10 қаңтарда ОШ мемлекеттік университетінің түлегі, педагогика ғылымдарының кандидаты, профессор Дүйшон Шаматов Қырғыз білім академиясының қызметкерлерімен "Тиімді оқыту стратегиялары" тақырыбында семинар өткізді. Қатысушылар интерактивті оқыту әдістерінің көмегімен семинарда қарқынды айналысады: жаттығу (саңырау телефон, қолайлы сөздерді іздеу), ой-талқы, пікірталастар мен дебаттар. Сонымен қатар, Ральф Тайлердің оқу жоспарын әзірлеудің төрт компоненті бойынша пікірталас жүргізілді: (а) мақсаттар, (b) мазмұны; (с) әдістер, тәсілдер мен құралдар, және (d) бағалау. Брукс пен Брукс зерттеулерінің нәтижелері (1993 ж.) сондай-ақ оқыту пирамидасы түрінде ұсынылды. Дүйшон Шаматов кейінірек сабақ беру кезінде Powerpoint слайдтарын жиі пайдаланатыны туралы ойымен бөлісті. Оқытушылар слайдтарды тым жиі пайдаланғанда, сабақтар жалықтыратын және бір сарында өтеді, соның нәтижесінде кейбір университеттер сабақ беру кезінде Powerpoint бағдарламасын пайдалануға тыйым сала бастады. Дүйшон Шаматов сондай-ақ, ұстаз мамандығын теріс тұрғыда жиі шығаратын БАҚ-тың рөлі туралы мәселені көтерді, сондай-ақ мысал ретінде газеттегі мақаламен бөлісті.  Ол ұстаздың бейнесі - олардың кәсіби және жеке қасиеттері туралы қабылдау калейдоскоп екенін атап өтті.  Содан кейін ол мұғалімдердің өз кәсібилігі мен беделін арттыруға қаншалықты жауапты екенін талқылай бастады. "Моральдық дилемма" бойынша қызу пікірталастар біз талқылаған көптеген тақырыптарды қозғап, барлығы қанағаттанарлық аяқтауға келді.